İçeriğe geç

Bilinçli Kozmetik Alışverişi nasıl yapılır? (İçerik, etiket okuma vs..)

Herkese merhabalar,

Size bu yazıda kozmetik alişverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz, bilinçli tüketici nasıl oluruz, içerik listelerinde nelere bakmalıyız bunlarla ilgili tüyolar vereceğim. Bu içerik okuma konusu çok çok detaylı bir konu blogumdaki diğer yazılarımla içerik bilgileriniz daha da pekiştirebilirsiniz. Bu yazı biraz daha genel olacak, şimdi uzatmadan tek tek sıralıyorum.

Ben tam olarak ne almak istiyorum?

Öncelikle tam olarak ben hangi sorunum için bir ürün arıyorum ve bu konuda bana yardımcı olacak içerikler neler acaba diye alışverişe çıkmadan internette aramalar yapmalıyız. Eğer böyle bilgisiz şekilde alışverişe çıkarsak satıcılar istedikleri ürünü bize rahatlıkla satabilirler. Ayrıca bloggerlardan duyduğunuz bu ürün bana çok iyi geldi şöyle yaptı böyle inanılmaz bir ürün gibi kelimelere de takılmayın, “bana ne lazım?” asıl soru bu 🙂 aşağıdaki tabloda en bilindik içerikleri ve hangi problemlere iyi geldiği ingilizce olarak listeledim, genel de karşınıza bu içerikler latince ya da ingilizce çıkacağı için listeye bakarak içerikleri araştırabilirsiniz.Cilt sorunları ve Bunlara yararlı olan içerik listesi

Hangi içeriklerden kaçınmalıyım?

Bana lazım olan içerikleri az çok cilt bakımı bloglarından öğrendim, şimdi ürün skalamı biraz daha daraltalım, hangi içerikler benim ürünümde olmamalı. Çoğu cilt tiplerinin dikkat etmesi gereken konulardan biri akneye neden olacak içeriklerin olmaması, çok kuru akneye meyilli olmayan ciltler (etiketler genelde olgun cilt derken de bu tür cilt tiplerini işaret ediyor) bu konuda daha dayanıklılar hatta yoğun yağlar ciltlerine iyi gelebiliyor, fakat diğer ciltlerde komedojeniklik oranı yüksek olan (daha detaylı yazım)ya da cilt bakımı geçmişinizde daha önce sizde sivilce yapmış olduğunu bildiğiniz içeriklerden mutlaka kaçınınız. Blogumda daha önce basettiğim basit alkolller (daha detaylı yazım), sülfatlar (daha detaylı yazım) ve parfümlerin de cilt bakım ürünümüzde olmamasına ya da az olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü bu içerikler cildimizde hassasiyet yaratabilirler

Reklamlara Aldanmamalıyım

Ürünlerin fiyatının yüksek olması ya da çok bilindik popüler marka olmaları, içeriklerinin kesin iyi olduğu anlamına ne yazık ki gelmiyor, mesela bazı markalar ürünlerine aşırı güvenilir ya da çok doğal ürünleri varmış imajı yaratıyorlar fakat çoğu öyle değil sadece bunlar pazarlama stratejisi, ürün vaadleri de genelde öyle cildinizdeki tüm sivilceleri yok edecek ya da kırışıklıklarınızdan kurtulacaksınız ürünümüz yüzde yüz doğal vs vs. Bunları yazmalarını denetleyecek bir kurul ya da yasa yok yani her şeyi yazabilirler. Ayrıca dermatologlar tarafından test edildi, ifadesi için sadece bir ya da iki dermatologdan onay alıp ürünlerine bu ifadeyi yazabiliyorlar daha neler var da burada kısa tutuyorum 🙂 O yüzden sadece ve sadece ürün içeriklerinden ürünlere güvenebiliriz

İçerik Listelerini İyi Anlamalıyım

Ürün seçerken genelde içerik listesi basit ve kısa olanlara yönelin ne kadar çok bilmediğimiz madde varsa aralarından herhangi birinin cildimize kötü gelme riski artıyor aslında. İçerik listelerinde ürünler en çok olan içerikten en az olan içeriğe doğru sıralanırlar. İçeriğin içinde yüzde birden az olanlar ise miktara bakılmaksızın rasgele sıralanır. Bizde aradığımız etken maddenin ilk 5-7 de olmasına dikkat edelim etken madde miktarı ne kadar başlardaysa o kadar iyi sonuç alırız fakat retinol ve türevlerinin %1 bile olmaları etkili olmaları için yeterli olduklarından retinolü en altlarda görebiliriz. Yukarda kaçınmamız olarak saydığım ürünlerin olmaması çok daha iyi ama alt sıralarda olup cildinizde kötü bir etki yapmadıysa kullanmaya devam edebilirsiniz. Benim de severek kullandığım bazı ürünlerimde parfüm var( genelde sonlarda) fakat cildimin sevdiği ürünler bu yüzden sürekli alıyorum. Benden tavsiye cildiniz çok hassas ise kötü içerikli ürünlerden komple kaçının.(Merak etmeyin blogumda çokça iyi içerikli ürün ve marka öneriyorum)

Ürünleri Nasıl Daha Detaylı Analiz Edebilirim

Şimdi içerik okumayı anladık ama içeriklerde neler yazıyor onu anlayamıyoruz ona gelelim. Ben de bu konuda uzman değilim fakat ürünlerin içeriklerini değerlendiren çok güzel siteler var. Aşağıda o sitelerin linkini bırakıyorum. Bu sitelerde ürünlerinizi aratıp, içerik listelerindeki maddelerin tek tek hassas ciltler için kötü mü, komedojenik mi? ya da güvenilir mi? Bunları öğrenebilirsiniz, buralarda ürün araştırdıkça zamanla artık bazı içerikler tanıdık gelmeye başlıyor.

cosdna
skincarisma

Sertifikalara Dikkat Edin

Ürünlerinizde özellikle dikkat ettiğiniz hayvanlar üzerinde deney yapmaması veya vegan olması konular varsa,ambalajın üstündeki sertifikayı inceleyip internette mutlaka aratın her tavşan resmi olan ürün maalesef cruelty free olmayabilir benzer amblemleri ürünlerine koyan maalesef çok firma var. Aşağıda dünyadaki resmi ve güvenebileceğiniz cruelty free sertifikaları ekledim, bunun dışındakiler resmi değildir.

 

Güvenilir Cruelty Free Logoları
https://www.crueltyfreekitty.com/cruelty-free-101/cruelty-free-bunny-logo/

 

Yazımı burda bitiriyorum bu konu hak verirseniz çok geniş bir konu, blogumda mümkün olduğunca cilt sorunlarınıza yönelik ürünler bulmanıza yardımcı olacak içerikler hazırlıyorum. Zaten blogumun asıl amacı size bazı ürünleri aldırmak değil sizin kendi kendinize cildinize en uygun ürünü ve rutini oluşturmak.

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz: _my_natural_selection

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir