İçeriğe geç

Neden Kore Cilt Bakımı bu kadar etkili?

Herkese Merhabalar,

1 Haziran 2019 itibariyle blogumu açalı tam 1 sene olmuş, oluyor. Gerçekten severek uyguladığım ve memnun kaldığım kore cilt bakımını daha çok kişiyle paylaşmak, hayatımdaki mutluluk veren konulardan en önemlilerinden biri oldu diyebilirim. Ne zaman cildim de güzel bir etki yaratan yeni bir ürün ya da uygulama keşfetsem sizinle paylaşmak için adeta can atıyorum, yazmadan rahatlayamıyorum 🙂 Peki neden bu kadar çok kore cilt bakımını seviyorum ya da kore cilt bakımını bu kadar etkili buluyorum. Neredeyse 2 senedir kore cilt bakımı rutinini uygulayan, bu konuyu sürekli araştıran biri olarak bunu anlatmak çok yerinde olur diye düşündüm.

Koreli kadınlar gerçekten sürekli 10 adımlı cilt bakımı mı uyguluyor?

Tabii ki de hayır, Koreli kadınlar her gün cilt bakım rutininde 10 adım uygulamıyor, Charlotte Cho`nun ifade ettiği gibi sabah, akşam ve haftalık rutinlerini gerçekleştirmek için çoğu koreli kadın ortalama olarak 10 farklı ürüne sahip, ama hepsini aynı anda kullandıkları çok nadir, haftalık yaptıkları maskeler ve peelingler, sadece sabahları uyguladıkları Güneş kremleri ile birlikte toplamda 10 adım oluyor, günlük olarak maksimum 4-5 adımlık bir rutin uygulamak güzel bir cilt için gayet yeterli.

Korelilerin cilt bakım konusuna çok önem veren bir kültürleri var, cilt bakımına çok erken başlayıp ciltlerini çocukluktan itibaren güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma konusunda çok bilinçliler. Cilt bakım konusu sadece kadınların da ilgi alanı değil, erkeklerin de düzenli uyguladıkları cilt bakım rutinleri var. Genelde felsefeleri yaşlanma kaynaklı cilt sorunları daha ortaya çıkmadan sürekli önleyici ürünlerle yaşlanmayı olabildiğince ertelemek ve sürekli nemli duran porselen gibi beyaz bir cilde sahip olmayı amaçlıyorlar.

Kore Cilt Bakım Ürünleri neden daha başarılı?

Öncelikle burada bahsedeceğim sebepler, Korede popüler olan ve bilindik markalarla ilgili, mesela Türkiyeye gelen bazı kore markaları( özellikle Watsons ve Gratistekiler gibi) gibi korede çok popüler olmayan ama kore markası olduğu için çok iyi olduğu söylenen ama vasat olanlardan bağımsız olacak. Kore cilt bakımı deyince akla ilk gelen Cosrx, Mizon, Benton, Missha, Laneige, Neogen, Klairs gibi bir sürü başarılı marka tarafından üretilen ürünlerinden yol çıkarak edindiğim izlenimlerden bahsedeceğim.

1. Güney Kore´nin, Kozmetik konusunda Dünyanın 12 yıl ilerisinde olması

Bb krem, cushion fondötenler, kimyasal asitli tonikler, makyaj temizleme balmları gibi birçok trend ürünleri geliştiren Kore markaları yeni formülasyon geliştirme konusunda teknolojileri ve bilgi birikimleri inanılmaz derecede ileri, aklıma gelen en farklı ürünlerden birkaç örnek vereyim, Neogen markasının sprey gibi sıkılarak uygulanan serumu, Laneige cream to skin refiner toniği normal su kıvam olmasına rağmen özel formülü sayesinde ciltte nemlendirici sürmüş gibi etki veren bir ürün, Mamonde Petal Spa Oil To Foam Cleanser tek adımda çift aşamalı hem yağ hem de su bazlı temizleme sağlayan yıkama jeli gibi kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran birçok yenilikçi ürün Güney Kore sayesinde sektöre giriyor. Kore markalarının ürünleri bence kıvam olarak daha ince ve emilme süresi daha kısa. Ciltte en hafif duran sanki hiçbir şey sürmemişsin gibi his veren güneş kremleri hep Kore markaları tarafından üretiliyor. Özetle, formülasyon ve kıvam açısından kore ürünlerini inanılmaz kullanıcı dostu ve etkili buluyorum.

2. Uygun fiyata etken madde konsantrasyonu yüksek ürünler

Cildinizdeki lekeleri, ince çizgileri, siyah noktaları ya da gözenek görünümünü azaltma gibi gözle görünür bir değişiklik yaratacak ürünler arıyorsanız, bu konulara için gerekli içeriklerin kullandığınız ürünlerdeki konsantrasyonunun yüksek olması lazım, bu tür ürünler batıda genelde darphin, dr murad, dermalogica, peter thomas roth, skin ceuticals gibi gerçekten fiyat olarak yüksek olan markalarda mevcut. Kore kozmetik markalarının bir avantajı da c vitamini, niyasin, alfa ya da beta hidroksi asit içeren cildinizde önemli değişimler yaratacak içerikleri yüksek oranda içeren ürünleri yukarda saydığım markalardan daha uygun fiyata sağlaması, Kore ürünlerinin bizde satışa çıkan fiyatları yurtdışına göre yüksek ama yine de içeriklerinin kalitesine bakarsak burdaki fiyatlarını da bence sonuna kadar hak ediyorlar.

Kore Kozmetiği gerçekten etkili mi?

3. Kore ürünleri içerik olarak daha temiz ve doğal

Kore ürünlerinin en sevdiğim diğer özelliği de ürünleri doldurucu gereksiz içeriklerle doldurmak yerine formülleri çok basit tutup, bitkisel içeriklere daha çok yer vermeleri. Mesela çoğu batılı kozmetik ürününün ilk içeriği su iken, kore ürünlerinde aloe vera suyu, centella asiatica ekstratı, salix alba willow (Söğüt) kabuğu suyu gibi faydalı farklı farklı içerikler kullanmaları da ürünlerini daha güvenilir ve doğal hale getiriyor. Bazı ürünlerinin üzerinde de kullandıkları bitkisel içeriklerin yüzdelerini belirtiyorlar, inanılmaz yüksek oranlarda doğal içerik kullanılan ürünleri var, mesela Cosrx Advanced Snail 96 Mucin Power Esansı %96 oranında salyangoz özü içeriyor, I’m From – Mugwort Esansının tek içeriği mugwort böyle bir sürü yüksek oranda doğal ürünü kore kozmetiğinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

4. Kore ürünleri hassas ciltler için bile çok nazik formülasyonlara sahip

Benim batılı markalardaki en sevmediğim özellik, akne ya da yağlı ciltlere özel üretilen ürünlerin cildi inanılmaz kurutup, cilt bariyerine aşırı zarar vermeleri. Hatta ergenlik sivilceleriyle başa çıkmaya çalışırken (bundan 15 sene falan önce) aldığım ürünleri kullanırken ilk sürdüğümde ürün cildimi çok yakınca sanki çok daha etkili bir ürünmüş gibi hissederdim, bunlar sivilcelerimi azaltmadığı gibi daha çok cilt bariyerime zarar verdi. Halbuki şuan kullandığım beta hidroksi asitli toniklerim ya da temizleyici ürünlerim cildimi hem aknelerden temizleyip hem de cildimi nemli bırakıyor. Kore cilt bakımının temellerinden biri cildi kirlerden ölü derilerden arındırırken kurutmamak sürekli nemli tutmak, çünkü nemli cilt sebum üretmeye gerek duymaz fazla sebum üretimi akneye sebep olan en önemli etkenlerden biridir, ayrıca nemli cilt kolay kolay kırışmaz.

5. Kore cilt bakımında ürünler inceden kalın kıvamlıya doğru katmanlanarak uygulanır

Kore cilt bakımı rutininde cildi çift aşamada temizledikten sonra hemen nemlendirici sürmek yerine arada başka ince yapılı ürünler kullanılarak cilt sonraki aşamalara hazırlanır. Cilde direkt kalın nemlendirici uygulandığında o nemlendirici cildin üstünde çok fazla emilmeden ve cildi nemlendirmeden yüzeyde kalır, aslında tonik, esans, serum ve en son nemlendirici uyguladığınızda cildinize katman katman uyguladığınızdan ürünler cilt tarafından daha yüksek oranda emilir ve en son aşamada uyguladığınız nemlendirici de bu uyguladığınız ürünlerin üzerini film gibi örterek cilde nemi iyice hapseder, nemin buharlaşıp uçmasını önler. Hatta blogumda detaylı anlattığım 7 tonik yöntemi ile nemlendirici bir toniğinizi pamuk kullanmadan yüzünüze aralarda bekleyerek uyguluyorsunuz. Bu yöntem cilldinizi ultra nemlendiriyor, çünkü ince bir ürünü emmesini bekleyerek ard arda uyguladığınız için cilt ürünün çoğunu içti resmen 🙂

Sonuç olarak kore cilt bakımındaki uygulamaları ve kore cilt bakım ürünlerini yukarıdaki nedenlerden dolayı çok seviyorum. Cildimin son 2 senede elastikiyeti arttı, hala zaman zaman ortaya çıkan sivilcelerim ya da kuruluklarım oluyor, cilt bariyerimi güçlendiren kore ürünleri kullandığım için bu tür sorunları eskisine göre daha rahat atlatıyorum. Hala porselen gibi cildim yok ama kendi cildimin en iyi halini amaçlıyor, ulaşılamaz hedefler koymadım kendime. Sonuçta bir tane cildim var, buna gerekli önemi göstermeye çalışıyorum. Cilt bakımına ayırdığım zaman beni için önemli, bu zamanı gün içindeki tüm streslerden uzaklaştığım sadece kendime özel bir an olarak değerlendiriyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz: _my_natural_selection

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir