İçeriğe geç

Güneşten Korunma (SPF, PA+, PPD vs..)

Herkese Merhaba,

Mayıs ayı cilt kanseri farkındalık ayı, ben de bu ayda güneş kremleri ilgili ayrıntılı bir yazı hazırlamak istedim. Uzun bir yazı olacak direkt konuya giriyorum.

Güneşten dünyaya gelen ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole A (UVB) olmak üzere 2 tür ışın var.

UVA ışınları ise cildimizin dermis tabakasına kadar etki eden uzun dönemde hücre dnalarına zarar verebilen, kolajen üretimini olumsuz etkileyip foto yaşlanmaya sebep olan kırışıklıklara yol açan ışınlardır. Camdan geçebildikleri için kapali ortamlarda da etkilidirler. Bu yüzden dışarı çıkmasak da korunmamız gerekiyor. (UVAging)

UVB ışınları cildimizin en üst yani epidermis tabakasına kadar etkileyebiliyorlar, yazın güneşten bronzlaşmamıza, yanmamıza, kızarıklıklara, lekelere, çillere yol açan ışınlardır. Camdan geçtikten sonra etkileri kaybolur, bu yüzden kapalı alanlarda etkili değildirler. (UVBurning) Her iki ışın türü de cilt kanserine neden olmaktadır, bu yüzden ikisinden de korunmak gerekiyor.

Güneş kremi alırken üzerindeki işaretler ne anlama geliyor?

SPF, (Sun protection factors) bulunduran kremler cildimizi UVB ışınlarından korurlar, sanılanın dışında kreminizdeki SPF derecesi yükseldikçe ne kadar iyi koruduğu anlamına gelmiyor, cildinizin güneşten yanma süresini o kadar uzattığı anlamına geliyor. Mesela içinde SPF 30 olan bir krem aldınız, bu hesaplama için hiçbir güneş korumasız olarak siz güneşten ne kadar sürede yanacaksınız spf derecesiyle çarpıp çıkan süre kadar sürede yanacaksınız anlamına geliyor, normalde 10 dakikada güneşten hasar gören ciltte, içinde spf 30 bulunan bir kremi yeterli bir şekilde uygulandığında bu hesaba göre 30×10=300 dakika yani 5 saat yanmadan güneş altında kalabilir anlamına geliyor, spf 50 ile 50×10=500 dakika olarak hesaplanıyor.

Fakat yanma süreniz güneş ışınlarının o gün hangi saatte ne kadar yoğun olduğuna yani UV indeksine de bağlı bir durum, mesela yazın öğle sıcağında UV indeksi 10 a çıktığında güneş altında 5 dakikada nar gibi kızarabilirsiniz. Dışarda vakit geçirdiğiniz günlerde güneş kremlerinin en fazla 2 saatte bir yenilenmesi gerektiğini bilincinde olmak en doğrusudur, ben sadece spf 30 ile 50 arasında tercih yapmanız gerekiyorsa bunlar ne anlama geliyor onu bilmeniz adına ayrıntı vermek istedim. Ekstra bir güneş hassasiyetiniz yoksa spf 30 günlük kullanım için gayet yeterlidir. (Bazen çok yüksek dereceli spfler cilde iyi gelmeyebiliyorlar, akneli ya da hassas ciltlere) Ayrıca bulunduğunuz konumun UV indeksini googledan rahatlıkla aratabilirsiniz, mesela aşağıdaki linkten İstanbul için bakabilirsiniz. https://www.weatheronline.co.uk/Turkey/Istanbul/UVindex.htm

Güneş kremimi ne kadar sürede yenilemem lazım.

Güneş kremleri, UV ışınlarını özel filtreleri sayesinde ısı enerjisine dönüştürerek sizi güneşin zararlı etkileriden korurlar, ne kadar cildiniz  maruz kalırsa o kadar çok çalıştıklarından, etkilerini daha az sürede kaybederler. Mesela sürekli ofis ortamındaysanız camdan uzakta oturuyorsanız, belki sabah uyguladığınız güneş kremini yenilemek zorunda olmayabilirsiniz ama garantiye almakta fayda var öğle tatilinden sonra makyajınızın üstünden yenilerseniz bence iyi olur. Masanız cam kenarı ise 3-4 saatte bir yenilemek iyi olacaktır. Gün boyu dışardaysanız mümkün olduğunca kısa sürede yenilemek en doğrusudur, ayrıca şapka ve güneş gözlüğünüz ile de destekleyin.

Güneş kremlerinin içindeki spf bizi sadece UVB ışınlarına karşı koruyor, bir diğer tehlike UVA ışınlarından korunmak için de güneş kreminizin üzerinde PPD, PA+ ya da broad spectrum bunlardan birinin mutlaka yazmasına dikkat edin.

Peki D vitamini nasıl alacağız derseniz akşam güneşi en güvenli yol, 10 dakika akşam güneşinde korumasız durun bu yetiyor, bu arada zaten hangimiz her 2 saatte bir tüm açıkta kalan cildimizin her santimetre karesine 2 mg kadar güneş kremi uygulayabiliyor? Bence D vitamini alamayacak kadar tam korunan kişi sayısı çok nadirdir.

Güneş kreminizden tam verim alabilmeniz uygulamanız gereken güneş kremi miktarı tam olarak 2 mg /cm², tüm yüz için yaklaşık 1.23 gram yaklaşık çeyrek çay kaşığına denk geliyor. Bu yüzden güneş kremi kullanırken elinizi korkak alıştırmayın, ben kremden bolca alarak  2 kat şeklinde uyguluyorum.

GÜNEŞ KREMLERİ ÇEŞİTLERİ

MİNERAL/FİZİKSEL GÜNEŞ KREMLERİ KİMYASAL GÜNEŞ KREMLERİ
Titanium dioxide ve zinc oxide içerir. Avobenzone, octocrylene, octinoxate, and octisalate içerir
Kalın yapılı ve beyaz leke bırakabilirler Hafif yapılı ve hızlı emilir
Makyaj altında iyi değillerdir. Makyaj altında iyi durur.
Hassas ciltler için çok uygundur Hassas ciltleri irite edebilirler.
Uyguladıktan hemen sonra koruma etkisi başlıyor Uyguladıktan en az 10 dakika sonra koruma etkisi başlar

İki güneş krem çeşidinden herhangi gibi birini seçebilirsiniz ama çocukların teni daha hassas olabileceklerinden onlara mineral kullanmaya hatta çocuklar için özel üretilen kremleri seçerseniz daha uygun olacaktır. Ben makyaj altında daha rahat kullanıldığı için genelde kimyasal güneş kremi kullanıyorum fakat yazın güneş tatiline çıkarsam fiziksel olanlar biraz daha iyi koruduğu söylendiği için fiziksel kullanmaya çalışıyorum, ama siz istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Güneş kremimizi sabahları cilt bakım adımında son adımında uygulayın, güneş kremleri göz çevresine de uygundur, göz çevresine ve dudaklara mutlaka koruma uygulamayı unutmayın,  güneş kremleri ciltte mümkün olduğunca uzun bir süre kalması için tasarlanmışlardır bu yüzden arındırması zordur, gün içinde makyaj uygulamasanız da akşam rutininizde yağ bazlı bir temizleyici kullanmazsanız güneş kreminiz sivilceye neden olur.

Ayrıca normal ürün alırken normalde nelere dikkat ediyorsak (parfümsüz olması, komedojenik olmaması gibi..) onlara mutlaka dikkat ederek güneş kremi seçin, ama güneş kremlerinin çoğunda basit alkoller oluyor, bunu maalesef göz ardı etmemiz gerekiyor.

Güneşten korunmak için güneş gözlüğü ve şapka takmak da çok önemlidir, güneşten korunmanın tüm aydınlatıcı, leke ve yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerimizden daha önemli olduğunu unutmayın. 🙂

Favori kremlerim

The Body Shop Skin Defense Multi Protection Essence

Cosrx Aloe Soothing Sun Cream

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz: _my_natural_selection

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir