İçeriğe geç

Hayatımı Kolaylaştıran Bazı Cilt Bakım Ürünleri ( My Favorite Beauty Tools)

Herkese selamlar, başlıktan biranda elektronik yüz temizleme aletlerinden bahsedeceğim gibi gelmiş olabilir, fakat o tarz aletleri o kadar yüksek paralar yatıracak kadar gerekli ürünler olarak görmüyorum. Ama aldıysanız da cildinizin hassaslaşmamasına mutlaka dikkat edin. Ben zaten uzun zamandır yüzüme her gün iki aşamalı temizlik yapıp, cildimi haftada en az 1 kere asitli peelinglerle temizlediğimden cildim bence yeteri kadar temizleniyor.:) Ben bu postumda genel olarak uygun fiyatlı ama bakım rutinlerimi daha etkili ve hızlı hale getiren düzenli kullandığım ürünleri anlatacağım ve bazı konularda da pratiklik sağlayacak tavsiyelerde bulunacağım.

 Yeni bir alışkanlığı hayatımıza adapte etmek gerçekten zor bir şey, ben genelde o alışkanlığı bana daha kolay gelmesini sağlayacak şeyleri ve çok masraflı olmayacak çözümleri araştırırım aşağıda bahsedeğim ürünler de bu tarz şeyler olacak, Ayrıca önümüzdeki yazılarımı daha az para harcayarak cilt bakımı rutini oluşturma gibi içeriklere ayırmayı düşünüyorum, bu yazıyı da aslında bir ön hazırlık olarak yazıyorum.

Doğal At Kılı Fırçası 

Kuru fırçalama alışkanlığını kazanmak benim için gerçekten uzun sürdü, hala daha tam olarak kazanabildiğim söylenemez. İlk olarak ne kadar faydalı olduğunu Miranda Kerr den duymuştum, her sabah tüm vücudunu aşağıdan yukarıya doğru fırçalıyormuş ve kan dolaşımını hızlandırdığını aynı zamanda vücudunu ölü derilerden arındırdığını anlatmıştı. Daha sonra biraz araştırdım, kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitleri de azalttığını deneyimleyen birçok kişi olduğunu öğrendim. Aslına bakarsak çoğumuz günlük hayatımızda sürekli oturuyoruz ya da çok fazla hareketli değiliz, vücudumuzda kan dolaşımı hızı düşüyor, bunu arttıracak şeyler cildimiz ya da vücudumuzun kendini yenileme hızını artırıp, sarkmaları ve selülitleri azaltabilir, başka sağlık problemlerine (çok uzman değilim ama mesela varis) de iyi gelebilir. Ben özellikle bacaklarıma, bazen de kollarıma uyguluyorum, fırçanızı hafif hareketlerle uygulayın, bazen sert davranıp hafif tahrişlere yol açabilirsiniz dikkatli olun.(Arada selülitli bölgelere biraz sert giriştiğim oluyor). Kuru fırça ile tamamen selülitlerden daha kurtulamadım ama bence azaltıyor gibi ve bacakları büyük ölçüde pürüzsüzleştiriyor.

Ben ne yazık ki her gün yapamıyorum, fakat kendi fırçamı duşa koydum, duş almadan önce görüp zaten üstümü çıkarmışken kuru fırçalamamı yapıp sonra duş alıyorum. Böylece her gün olmasa da sık sık yapmaya başladım. Genelde tüm kozmetik mağazalarda olan bir ürün, markası da çok önemli değil herhangi bir kuru fırçayı satın alabilirsiniz. Bu arada batık problemi olanlar için de faydalı olacaktır. Ben vücudumu  duştan sonra hemen nemlendiriyorum, siz de bence kuru fırçalamadan sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Silikon maske fırçaları:

Bu yazıda paylaştığım bu ve birkaç şey size gereksiz gibi gelebilir ama ben bunları kullandıktan sonra bazı cilt bakım uygulamaları daha kolaylaştığından normalde  üşeneceğim bazı şeyleri daha sık yapmaya başladım. Mesela cilt bakım maskelerini silikon fırça ile uygulamak inanılmaz kolay, piyasada kıl maske fırçaları da satılıyor ama onlar hem ürün emiyor hem de temizlemeleri zor oluyor. Silikon fırçaların temizliği de kolay. uygularken de eliniz maskeye bulaşmıyor, zaten cilt bakım ürünlerine parmak sokmak hiçbir zaman tavsiye edilen bir şey değil, ayrıca bazı maskeleri pürüzsüz bir şekilde yüze yaymak fırça ile çok daha rahat oluyor. Tüm bu sebeplerden ötürü güzel bir silikon fırça edinmenizi öneririm.

Yüz temizleme Süngerleri:

Yüz yıkama süngerlerini ben yıkanarak çıkan maskelerimi yüzümden daha rahat bir şekilde çıkarmak için kullanıyorum. Özellikle kil maskelerini yüzden yıkamak çok zor oluyor cildim de kuru olduğu için cildimi de tahriş etmek istemiyorum. Gothamista son favoriler videosunda bu süngerleri maskelerini çıkarmak için kullandığını söyleyince ben de denemek istedim, gerçekten maskeleri cildimden arındırma süremi baya bir kısalttı. Kuruyan maskelerimi, süngerimi güzelce ıslatıp üstünde tutarak biraz çözünmesini sağladıktan sonra hafif bastırıp çekme hareketleriyle tamamen arındırıyorum. Süngeri çok fazla sert ve yuvarlak hareketlerle uygulamaktan kaçınıyorum, ama fiziksel peeling sevenler bu şekilde de uygulayabilir. Aslında konjak süngerlerle de bu işlem yapılabilir, ama biraz daha pahalıya gelir.

Mikrofiber Makyaj Temizleme Bezleri:

Bu makyaj temizleme bezleri Sephoralarda da var ama Rossmanlarda satılan isana markasındaki çok çok daha ucuz ve bu yüzden kendinize birden fazla alabilirsiniz. Ayrıca isananınkiler beyaz bana çok daha temiz bir his veriyor. Bu bezleri asıl kullanım amacından ziyade ben yüz havlusu olarak kullanıyorum, cildimi her akşam çift aşamalı temizleme yöntemiyle temizledikten sonra yüzümü bu bezler ile nazikçe tampon hareketlerle kuruluyorum ve yüz havlularımı her gün değiştiriyorum zaten fiyatları uygun olduğundan 4 tane aldım her gün temiz bir yüz havlum illa oluyor. Özellikle aktif akneleri olan ciltler kesinlikle yüz havlularını birden fazla kere kullanmasınlar, buna dikkat etmezlerse akneleri daha fazla yayılabilir.

İnce Makyaj Pamukları:

Ben kore cilt bakımına başladıktan sonra aslında pamuk çok çok nadir kullanmaya başladım. Tonikleri ve esansları çoğu zaman avucuma döküp, yüzüme yumuşakca bastırarak tampon hareketlerle uyguluyorum(tampon hareketler kelimesi bu methodu en iyi ifade ediyor gibi geliyorö siz ne düşünüyorsunuz sizce de öyle mi merak ediyorum)

Bizim kozmetik marketlerdeki makyaj temizleme pamukları koredekilere göre oldukça kalın, bu yüzden birlikte kullandığımız ürünlerin çoğunu emiyor. Kore tarzı makyaj pamukları çok ince ama ince olmasına rağmen kolay yırtılmayacak şekilde tasarlanmışlar, bunlar bizim pamukların aksine hiç ürün emmiyorlar, bu yüzden ürünlerinizden de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Daha önce maskeler yazımda bahsetmiştim kağıt maske pek sık kullanmıyorum, aslında piyasada içerikleri çok güzel olan etkili kağıt maskeler var, ama kağıt maske alma konusunda aşırı cimriyim diyebilirim:) Bu ince pamuklar sayesinde kendi kağıt maskelerimi yapıyorum ve bölgesel olarak da istediğim yerlere bu pamukları yapıştırıyorum. Böylelikle hem pratik hem de uyguna gelmiş oluyor. Bu pamuklarımı koreden sipariş veriyorum, benim şuan kullandığım Tifina marka, Türkiyede bunlar gibi olmasa da benzer tarzda pamuklar minisoda var, ayrıca bir ara watsonslarda da vardı ama daha sonra tekrar bulamadım. Trendyolda ince makyaj pamuğu diye satılan pamuklar da güzel olabilir.

Gua Sha Yüz Masaj Aleti:

Yüz masajının yaşlanmayı yavaşlattığına ve cildimize uyguladığımız ürünlerin emilimini arttırdığına gerçekten inanıyorum, yüzünüze parmaklarınızla da masaj yapabilirsiniz herhangi bir masaj aleti kullanmasanız bile yüz masajları çok faydalı oluyor. Ben bu sene ekim ayında 30 yaşıma gireceğim cildim tamamen kırışıksız diyemem ama bence yaşıma göre gayet iyi durumda mesela bazen alnımda çizgiler oluşuyor gibi olunca 1 hafta boyu günde 1 dakika falan cilt masajı yaptığımda çizgiler gerçekten yok oluyor.

Şu aralar aslında trend olan daha çok jade roller fakat ben size kesinlikle bir masaj aleti alacaksanız gua sha tipi daha fonksiyonlu bir ürünü öneririm. Gua sha şekil itibariyle yüzünüzün her küçük ayrıntısına girebiliyor ayrıca iç uzun tarafı yüzünüzün yanak bölgesine tam olarak oturuyor. Ayrıca boyun ve vücudunuzda da gua shayı kullanabiliyorsunuz, bu yüzden jade rollera para yatırmaktansa bu ürün çok daha mantıklı. Bir diğer konu da taşların enerjisinden faydalanmama gerek yok gerçek taş olmasa da olur mu diye sorarsanız, seramikten yapılan aynı gua sha şeklinde ürünlerden aynı etkiyi alabilirsiniz. Zaten Çinde bu yüz masajlarını seramik Çin kaşıkları ile uyguluyorlar 🙂

Blogumu biraz beğendiyseniz beni instagramdan da takip edebilirsiniz:    _my_natural_selection

20190510_2127558096406594405959908.jpg

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir